Merhaba
Ben Eda,
“Eda kimdir?” diye sorarsanız;

“Şurada bunu yaptım, burada bunu yaptım” demek yerine,
İflah olmaz meraklı bir öğrenci, derim.
İşini anlam, samimiyet, tutkuyla yaratmaya çalışan bir çırak, derim.

“Bilgelik, keşif, masal, hikaye, arayış, yolculuk” derim.
“Araştır, oku, yaz, anlat, üret, sentezle, tasarla ve paylaş” derim.

 

Tarihi Yarımada‘da Kiraz Mevsiminde doğdum. Bir sahil kasabasında büyüdüm. Göbek bağım doğduğum hastahaneye yakın olduğu için oradaki üniversiteye atılmış; ben de “Laleli’den dünyaya doğru giden bir tramvayda”n mezun oldum.

Dedem balıkçı idi, babam kaptan; Fırtınalı denizlerde rüzgara karşı limana nasıl ulaştıklarına dair hikayeler anlatırlardı. Mücadele etmeyi, keşifçi ruhu, işini tutku ve dürüstlükle yapmayı onlardan öğrendim.

Babaannem masal ve hikayeler anlatan derin, şifalı, bilge bir kadın; Anlam arayışını, gözlemleyerek satır aralarını okuyabilmeyi ondan öğrendim.

Annem, hizmet etmekten mutlu olan, herkesin sevdiği ve güvendiği bir kadın, hayatını nakış ve kanaviçe üzerinden tek tek işlemiş; Yaratıcılığı, hayatımdaki noktaları birleştirebilmeyi ondan öğrendim. Her daim güleryüzlü olmayı, samimiyeti, insanlara ve topluma hizmet etmeyi ondan gördüm. 

Halamlar terzi; Her kişiye ayrı kalıp tasarlar, ölçer biçer, giysi dikerler. Bir işi yaparken titizlikle çalışmayı, terzi usulü eğitim vermeyi, kişiye kuruma özgün hizmet tasarlamayı onlardan öğrendim.

Ailem, arkadaşlarım, hocalarım, mentörlerim ve daha sayamadığım ama yolculuğumda pek çok şey öğrendiğim hayatıma dokunan onlarca kişi.. Hepsine minnettarım.

Etiketlerden, ödüllerden, statülerden ziyade derinlik, öze yolculuk, kendin olabilme, insanı insan olduğu için sevme arayışındayım.

“Kişinin manası, davası kadardır. Kişinin davası ancak derdidir. Derdin neyse davan odur.” der Şems-i Tebrizi.

Derdimi, davamı, manamı keşfetmek için buradayım.

Karl Jaspers, Felsefeyi “Yolda Olmak” diye tanımlar. Benim felsefem de: hala yoldayım.
Bu yolda öğrendiklerimi, gözlemlediklerimi paylaşmak için buradayım.

Yoluma, yolculuğuma, davama hoşgeldiniz.

Eda

Eda Bayraktar Storytelling Hikaye Anlatıcısı

Özgeçmişimi  buradan inceleyebilirsiniz: http://edabayraktar.com/hakkimda/ozgecmis/