Özümden bölümünü okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz; http://edabayraktar.com/hakkimda

Eda Bayraktar

Storytelling Academy Kurucu Ortağı & Eğitim Tasarımcısı & Hikaye Anlatıcısı.  

  • 2015 yılında JCI Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği tarafından Türkiye’nin 10 Başarılı Genci”nden biri seçilen Eda, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden psikoloji, felsefe ve Pedagojik Formasyon alarak mezun oldu. Kadir Has Üniversitesi Fütürizm Okulu programını, Asociation for Coaching onaylı Koçluk eğitimini tamamladı. 
  • Tiyatro ve Yazarlık Okulu‘nda öykü, sinema ve senaryo dersleri alarak birçok oyun ve kısa filmde rol aldı.İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajans projeleri ve TRT yapımlarında oyuncu, senarist ve  yazar olarak çalıştı. Geleceği Üretenlerin Dergisi “Optimist Dergi”de sosyal inovasyon, teknoloji, girişimcilik, sosyal girişimcilik üzerine röportaj, haber ve makaleleri yayınladı.
  • 2012 yılında “Geleceğini Ayarlama Enstitüsü”  (GAYE) adında yarattığı sosyal projeyle Almanya’da Türkiye’yi temsil etti. Gençlerin 21.yy becerileri kazanarak kendilerini keşfetmeleri ve geleceklerini tasarlayabilmeleri üzerine kurulu bu projeyle pek çok farklı şehirde eğitim ve seminerler düzenledi. Bu süreçte Kariyer ve Gelecek Proje Yarışmasında 1. olurken, dünyanın en büyük sosyal girişimcilik ağı olan Ashoka tarafından da fark yaratan genç sosyal girişimcilerden biri (ChangemakerXchange) seçildi.
  • Toplum Gönüllüleri Vakfı, Fütüristler Derneği, Kariyer ve Girişimcilik Merkezi(KariyerİST), Yaşayarak Öğrenme Merkezi (YAŞÖM), Girişimci Gençler Derneği (GİGED) gibi pek çok sivil toplum kuruluşunda projelerde, uluslararası etkinlik ve organizasyonlarda görev aldı.  AB Gençlik projeleri yazıp üniversitedeki gençler için atölye, seminer, paneller organize etti. Fütürist Elçiler projesini yürüterek, Fütürizm Okulu, Gelecek Günü gibi organizasyonlarda yer aldı. Soma ve Kilis’te saha ve aile ziyaretleri yaparak kadın, çocuk ve mülteciler için projeler yürüttü.
  • Dünya Bankası tarafından Türkiye’nin Yaratıcı Kalkınma Fikri seçilen Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi’nin (SOGLA)  Eğitim ve Projeler Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Anadolu’nun farklı yerlerindeki gençlere liderlik ve sosyal girişimcilik alanında akran koçluğu-mentorluğu ve eğitmenliği yaptı.
  • Avrupa’nın en büyük eğitim kuruluşundan olan EPTO’da (European Peer Training Organisation) Akran Eğitimi (Peer Education) ile Yaratıcı Kolaylaştırıcılık ve Eğitmen Eğitimi (Creative Faciliatation & Train the Trainer) programlarını tamamladı. Yetişkin ve akran eğitimcisi olarak  okul, STK, gençlik-sanat merkezleri, eğitim danışmanlık şirketlerinde farklı yaş gruplarındaki çocuk, genç ve yetişkinlerle çalıştı.
  • Yenilikçi Öğrenme Merkezi’nde, Eğitim Programları Koordinatörü görevini yürüttü; öğretmenler, gençler, okul liderleri, yöneticiler için eğitim programları tasarlayarak, yetişkin eğitimi üzerine çalıştı.
  • İngiltere, İsviçre, İskoçya ve Yunanistan’da Storytelling/ Hikaye Anlatıcılığı üzerine proje ve eğitimlerde görev aldı. International School of Storytelling, Oxford Üniversitesi, Narativ London, Berlin University of the Arts  gibi Avrupa’nın farklı merkezlerinde çalışan alanında uzman hikaye anlatıcıları ve akademisyenlerinden “Hikayeleştirme ve Anlatıcılık Sanatı” üzerine eğitimler aldı.
  • Bahçeşehir Üniversitesi’nde Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme yüksek lisansını tamamlayarak, tezini “Eğitimde Hikayeleştirme ve Kahramanın Yolculuğu Hikaye Tasarımı üzerine yaptı. Çocuk ve yetişkinlerin hikaye anlatma ve tasarlama becerilerini geliştiren Türkiye’nin ilk Hikaye Yaratma Oyunu Kulenga (Storytelling Game)’nın yaratıcılarından biri oldu.
  • Türkiye’nin ilk hikayeleştirme akademisi olan Storytelling Academy kurucu ortağı olarak İngiltere ve Türkiye’de çalışmalarını sürdürüyor.  Halen İngiltere’de Performing Production şirketinin kurumsal hikaye danışmanlığını yürüterek uluslararası kişi ve markalar için hikayeler tasarlıyor. Hikayeleştirme (Hikaye Anlatımı ve Tasarımı) üzerine kişi ve kurumlara özel danışmanlık ve eğitimler veriyor. 

Eda Bayraktar (3)

Eda Bayraktar TOYP ON BAŞARILI GENÇ BİRİNCİ ödülleri